Stavební spoření


zhodnoceníStavební spoření bylo na svém počátku snad jednou z nejlepších investic vůbec. Nezanedbatelné zhodnocení kombinované se státním příspěvkem ve výši 25% (až 4.500 Kč) činilo stavební spoření opravdu výborným prostředkem pro spoření.Postupem času se však začala z výhod stavebních spoření ukrajovat část jejich atraktivity.{jcomments on}


Změny přinesl rok 2004, kdy státní příspěvek na nově uzavřené smlouvy činil „pouze“ 15%. Roční zhodnocení nebylo nikterak závratné – kolem 2%. Minimální lhůta pro výplatu státní podpory se z 5 let zvýšila na 6.

Stavební spoření je primárně určeno – jak již název napovídá – na spoření za účelem nákupu/rekonstrukce nemovitosti pro své bydlení. Ale zejména díky vysokým státním příspěvkům se začalo využívat pouze pro zhodnocení peněz, které byly často využity na zcela jiné účely. To byl zřejmě i důvod pro snižování výhod stavebního spoření.

Stavební spoření zůstává oblíbeným prostředkem pro spoření. Ale v průběhu času jeho hlavní výhoda – státní příspěvky – výrazně ztrácí atraktivitu.

Když každý rok dostanete maximální státní příspěvek 3.000 Kč za vložení 20.000 Kč, což je v prvních letech rozhodně vvynikající zhodnocení – 3.000 Kč z 20.000 Kč je 15% zhodnocení. Je ale třeba myslet na to, že těch 15% dostanete jen na nově vložených 20.000 Kč. Všechny ostatní prostředky se zhodnocují cca 2% ročně (dle konkrétní smlouvy).

Takže v případě, kdy máte ve stavebním spoření dohromady např. 100.000 Kč a následující rok vložíte 20.000 Kč, dostanete 3.000 Kč státní příspěvek + 2.000 Kč za 2% zhodnocení z šástky 100.000 Kč. Sečteno a podtrženo – při částce 120.000 Kč bude roční výnos 5.000 Kč. To jest cca 4,2%. Není to sice nejhorší, ale už to nezní tak dobře jako 15%. Navíc každým rokem se takto celkové zhodnocení snižuje.

Proto si myslím, že pro dlouhodobé spoření není stavební spoření  nejvhodnější produkt. Nehledě na spekulace, o kterých se nyní hovoří – jako 50% daň z výnosu stavebního spoření ap.

Na druhou stranu pokud chce někdo využít stavební spoření na své bydlení, pak to má nemalý význam.

Jako dlouhodobá investiční alternativa ke stavebnímu spoření jsou podílové fondy.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *