Proč se povinné ručení zdražuje?


Asi to znáte – po roce přijde složenka na povinné ručení. A cena je zase o něco vyšší než loni. Přitom jste nezpůsobili žádnou nehodu. Jaktože tedy nemáte povinné ručení o 5% levnější, ale dokonce stojí daleko víc??

Je to dáno 2 základními faktory:


1) vysoký škodní průběh:

pojišťovna funguje jako (a také je) společnost jako každý jiný podnik nebo firma. Musí hospodařit tak, aby generovala zisk a nezkrachovala. Pokud za určité období vybere na pojistném za povinné ručení řekněme 1.000.000 Kč a za to stejné období vyplatí na škodách 1.300.000 Kč, je to pro ni špatné. Kdyby takto bez nějakých úprav (sazby, regrese) fungovala dále,  zřejmě by se jí nevyhnul bankrot. Proto když pojišťovna zjistí, že má velký škodní průběh, musí podniknout opatření – nejčastěji ve formě navýšení pojistného. Po této úpravě se na povinném ručení již vybere např. 1.500.000 Kč a při stejném škodním průběhu 1.300.000 Kč se již začíná pojišťovně generovat zisk. Takto mohou zůstat sazby nezměněny do doby, než se škody vyšplhají přes hranici 1.500.000 Kč.

2) inflace – zdražování služeb a produktů: 

čím dál vyšší škodní průběh je způsoben více více faktory. Zejména globálním zdražováním služeb a produktů – v tomto případě jde konkrétně o cenu za práci v autoservisech a náhradních dílů, kdy pojišťovna musí vyplácet vyšší částky než tomu bylo v minulosti.

Dalším vlivem jsou rostoucí příjmy, které pojišťovna musí uhradit, došlo-li ke zranění osob – jejich ušlý zisk, náklady na léčbu, případně snížené společenské uplatnění atd. atd.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *