Pravidelná versus jednorázová investice


Pravidelná a jednorázová investiceMáte hodně peněz? Investujte jednorázově. Měsíčně vám přebývá pouze pár stokorun? Potom pravidelně investujte nižší částky. Nějak takto by mohl znít univerzální návod. Podívejme se na princip a na to, jak takové investování vypadá. {jcomments on}


Pravidelné investování

je založeno na principu ukládání nižších částek do různých investičních nástrojů (nejčastěji podílových fondů). Vzhledem k (často) nízkým investovaným částkám je pro nastřádání většího obnosu investovat dostatečně dlouhou dobu. Běžně 5 a více let. Pravidelné investování do podílových fondů se svým principem podobá penzijnímu připojištění. To bývá nejčastěji uzávíráno nejméně do 60 let věku „investora“ kvůli tomu, aby měl nárok na státní příspěvek.

Pravidelná investice do podílových fondů také nezřídka může trvat do důchodového věku. Jelikož podstata je opět často shodná s penzijním připojištěním – nashromáždit finanční prostředky a zajistit se na důchod – na dobu, kdy se o nás pravděpodobně stát nebude umět postarat (alespoň tak to nyní vypadá).

Průběžná investice nižších částek neohrozí váš rozpočet, ale v době, kdy budete mít omezené příjmy (důchod) a zvýší se výdaje (časté návštěvy lékaře, nákup léků…), budete moci z naspořených prostředků čerpat a udržet si svou životní úroveň.

Oproti jednorázové investici nemusíte čekat na vhodnou dobu pro nákup (pokles hodnoty podílového listu/akcie), ale můžete začít investovat kdykoliv. Nejlépe ihned.

Praktická ukázka – porovnání investic

Na následujícím obrázku (pro zvětšení na něj klikněte) je znázorněn vývoj a hodnota finančních prostředků při využití pravidelného investování. Pro názornost a zjednodušení není počítáno s žádnými poplatky.

vývoj pravidelné investice

A zde je ukázka vývoje finančních prostředků u jednorázové investice.


Z uvedených příkladů lze jednoduše vyvodit, že konkrétně v tomto případě je průběžné investování výhodnější. Samozřejmě při odlišném vývoji může být výhodnější jednorázová investice. Chtěl jsem však ukázat, že i když se může podle vývojového grafu zdát, že je investice ztrátová, ve skutečnosti to nemusí být tak černé, jak se na první pohled zdá.

V případě, že pravidelně investujete do kvalitních cenných papírů a nastane propad – NEPANIKAŘTE a neprodávejte svou dlouho budovanou investici se ztrátou! Raději nakupujte za levné ceny. Tím se vaše portfolio „naředí“ a sníží se tak průměrná nákupní cena podílových listů (akcií či jiných investičních prostředků). Potom bude stačit daleko nižší růst k tomu, abyste se dostali do zisku.

Pavel Nýdecký

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *