„Pojistit se“ není to samé jako „být pojištěn“


{jcomments on}

zatopená oblastPokud máte pojištění, ještě nemusíte být bez starostí.

Jestliže jste sjednávali pojištění bez jakékoliv konzultace s poradcem a v pojištění nejste úplně zběhlí, vše může na 1. pohled vypadat v pořádku. Smlouva se zpracuje a do doby, než nastane pojistná událost, tiše odpočívá ve vaší pojišťovně.

Potíže se nejčastěji objeví až v případě pojistné události. To začne pojišťovna smlouvu zkoumat a zjišťovat, jestli vše odpovídá skutečnosti (než nastane pojistná událost, tak by se dalo říct, že to pojišťovnu prakticky nezajímá).

Nejčastěji mohou nastat komplikace v následujících případech:


Pojištění nemovitosti:

  • pokud máte ve smlouvě zahrnuto pojištění proti povodni, musíte uvést povodňovou zónu. Když je tato zóna moc riziková, pojišťovna nemusí hradit vzniklou škodu způsobenou povodní (toto bude zpravidla uvedeno v pojistných podmínkách). Případné uvedení nepravdivé informace o povodňové zóně také vede k tomu, že pojišťovna škodu nezaplatí.
  • nemovitost musí být pojištěna na aktuální cenu. V opačném případě vzniká přepojištění nebo podpojištění nemovitosti.
  • je-li domácnost pojištěna proti odcizení, musí splňovat určitý typ zabezpečení podle limitu, na který je pojištěna. Při sjednání pojištění nebudete mít nejmenší problém, ale až dojde na pojistnou událost, musíte (dle pojistných podmínek) mít nemovitost řádně zabezpečenou. V opačném případě nečekejte od pojišťovny

Životní pojištění:

  • u životního nebo úrazového pojištění mohou nastat problémy ve chvíli, kdy při sjednání smlouvy zatajíte anebo uvedete nepravdivé údaje o svém zdravotním stavu. Věřte, že na to pojišťovna příjde. Hlavně pak u vyšších pojistných částek.

Havarijní pojištění:

  • jsou případy, kdy si člověk myslí, že když má povinné ručení, tak je pojištěn i na havárii či odcizení vozidla. Zde samozřejmě tento klient nemůže náhradu vůbec očekávat. protože povinné ručení se vztahuje pouze na škody způsobené na zdraví či majetku třetích osob.
  • stejně jako u majetku může vzniknout podpojištění, ale zejména přepojištění vozidla.
  • při nesplnění požadavku na zabezpečení vozidla může pojišťovna pojistné plnění krátit anebo vůbec nevyplatit. Zabezpečení musí být nainstalováno v době pojistné události. Pokud tam do té doby není, pojišťovna to nijak zásadně neřeší.

Všechny tyto informace najdete nejčastěji ve svých  pojistných podmínkách u článků s názvem VÝLUKY Z POJIŠTĚNÍ. Proto byste měli alespoň na tuto část pojistných podmínek zaměřit svou pozornost.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *