Jízda bez povinného ručení


Jezdíte bez povinného ručení? Máte na sebe registrované vozidlo, nepoužíváte jej, nebo je dokonce nepojízdné? A nemáte na něj sjednáno povinné ručení? Potom byste si neměli nechat ujít následující příspěvek…


Od 1. ledna 2009 za každý den, který je vozidlo nepojištěno, vybírá Česká Kancelář Pojistitelů příspěvek do garančního fondu. Tento příspěvek se pohybuje v rozmezí od 20 do 300 Kč/den, podle typu a obsahu vozidla. Příspěvky se týkají vlastníků nebo provozovatelů.

Za jízdu bez povinného ručení může být také udělena pokuta ve výši 5 – 40.000 Kč. Obrovský finanční dopad má samozřejmě způsobená nehoda bez povinného ručení, kdy jdou veškeré náklady na vrub nepojištěného řidiče.

Garanční fond je určen k vyplácení škod způsobených nepojištěnými vozidly. Placení příspěvku do garančního fondu nenahrazuje povinné ručení a neznamená to, že by byl majitel vozu zproštěn povinnosti uhradit způsobenou škodu.

Příspěvek do garančního fondu je nárokován i na vozidla, která jsou nepojízdná nebo dokonce neexistují, ale jsou vedeny v evidenci vozidel. Pokud se Vás tento případ týká, doporučuji co nejdříve vozidlo z registru co nejdříve odhlásit.

Potíže mohou nastat i v případě, kdy vozidlo prodáte (zrušíte povinné ručení), neodhlásíte jej a nový majitel si ho na sebe nepřepíše. Pak Vám může být doručen dopis s žádostí o uhrazení příspěvku.

V případě, že si nejste jisti, zda máte platné povinné ručení, můžete si tuto skutečnost ověřit podle své SPZ. (Pozn. – pokud jste při sjednání povinného ručení neuvedli SPZ a později ji na pojišťovnu nenahlásili, pravděpodobně nebude pojištění nalezeno.)

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *