Investiční životní pojištění aneb slibovaný výnos


Při pročítání desítek diskuzí a komentářů na internetu jsem zjistil, kolik klientů si stěžuje na poradce všech pojišťoven a makléřských společností.

V zásadě se jedná o 2 hlavní příčiny:


1) klient je pojištěn na nesmyslně vysokou (nebo naopak nízkou) částku

2) klientovi je slibováno takřka nereálné zhodnocení vložených příspěvků

ad. 1)
Poradce klientovi do smlouvy uvede pojistnou částku na úmrtí 1.000.000 Kč, i když se jedná o mladého muže bez závazků a rodiny. Naopak vdané ženě s dítětem udělá pojištění na 2.000 Kč.
V 1. případě mladík zbytečně vyhazuje peníze za pojištění, protože peníze v případě jeho úmrtí nebudou nutné k finančnímu zabezpečení jeho rodiny (jelikož žádnou nemá).

Ve 2. případě by pojištění také neplnilo svou podstatu, kterou jest, překvapivě, pojištění – resp. finanční zajištění svých blízkých pro případ nepředvídatelných událostí.

Obrazně by se dalo říci, že se někteří poradci chovají jako řezníci. „Tak kolik si toho dnes paninka přeje, půl kila hovězího?“ Jen místo masa použijí koruny. Nezkoumají potřeby a požadavky klienta, prostě mu tam „něco fláknou“. Hlavně, že z toho „něco kápne“.

ad. 2)
Jak jsem zmínil, podstata pojištění je (pro někoho překvapivě) POJIŠTĚNÍ, nikoliv spoření. Spoření by mělo u investičního životního pojištění sloužit jako dopněk nebo bonus navíc. Neměl by to být prioritní důvod, proč si pojištění sjednat.

Nejen na internetu jsem se setkal s řadou poškozených klientů. Osobně mám zkušenost s jedním „nešťastníkem“, kterému bylo doporučeno a sjednáno investiční životní pojištění.
Důvod, proč si klient pojištění uzavřel, byl jednoduchý – očekával roční zhodnocení 12%, u kterého mu poradce sdělil, že se jedná o garantované(!) zhodnocení. Kdo by to nechtěl…
Bohužel příslib takového zhodnocení je nástroj na to, jak klienta „ulovit a podojit“.

Pokud jde o roční zhodnocení – osobně se v nabídkách držím při zemi a klientům dělám nabídky s 3 – 4% zhodnocením (neříkám, že pokud někdo kalkuluje s vyšším ziskem, že je to špatně). Bude-li mít na konci pojištění vyšší zhodnocení, mile ho to potěší. Kdybych ale klientovi tvrdil, že je reálné zhodnocení 8%, neměl bych klidné spaní (přesto je takové zhodnocení teoreticky možné). Ale když někdo řekne, že 12% zhodnocení je garantované a ve skutečnosti není, je to prostá lež.

Teď mě napadla ještě jedna věc, které stojí za zmínku – pokud vám poradce řekne, že první 2 roky nesmíte na vložené peníze sáhnout, ale po této lhůtě si je můžete vybrat – má v podstatě pravdu. Jen v praxi je to trochu jinak, než se může na první pohled zdát – po 2 letech si sice můžete vybírat, ale počítejte s tím, že k výběru nebude zdaleka tolik peněz, kolik jste vložili. Na tohle všechno byste se ale měli svého poradce zeptat ještě před tím, než podpíšete smlouvu.

Závěrem všem doporučuji maximální obezřetnost. Když vám někdo nabídne podezřele vysoké úročení nebo úžasné podmínky – vždy je v tom nějaký háček anebo vysoké riziko. A pokud ne – určitě nám dejte vědět

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *