Havarijní pojištění – vyplatí se?


Uvažujete o havarijním pojištění, ale váháte s jeho pořízením? Nejste si jisti, jestli se vám vyplatí anebo zda jde jen o vyhazování peněz? Pokusím se uvést, kdy je lepší havarijní pojištění sjednat a naopak, kdy může být zbytečný luxus. Upozorňuji však, že se jedná výhradně o můj osobní názor, nikoliv o závazné doporučení.


Pozn.: v tomto příspěvku se zmiňuji o havarijním pojištění někdy jako o pojištění proti odcizení a jindy jako o pojištění havárie vozidla. Doufám, že podle kontextu bude jasné, kdy se o jaké pojištění jedná.

Kdy havarijní pojištění spíše sjednat?

časté využití vozidla – pokud jezdíte autem každý den do práce, máte logicky vyšší možnost havarovat než někdo, kdo jezdí jen svátečně.

nové vozidlo – pokud jste si právě zakoupili nový vůz, je velmi vhodné si jej havarijně pojistit. Nová auta totiž více přitahují zájem zlodějů než ta starší. Navíc pokud je auto na leasing a bylo by odcizeno, museli byste platit dvakrát: jednou leasingové společnosti a podruhé za nákup dalšího vozu. Navíc pojištění nových vozidel je cenově zvýhodněno.

luxusní mercedes či BMW, volkswagen a Škoda Octavia – tato auta jsou u nás odcizena nejčastěji, proto pokud jste majitelem/majitelkou některého z nich, je pravděpodobnější, si zloději posvítí právě na vašeho „miláčka“

závislost na vozidle + nedostatek peněz – jste, ať už jakkoliv, vázáni na své vozidlo a nemáte dostatek prostředků na nákup auta pro případ, že byste o to současné přišli? Potom sjednání havarijního pojištění určitě není od věci.

Praha – bydlíte v Praze anebo tam vozidlo trvale parkujete? Pak opět existuje vyšší pravděpodobnost krádeže (a díky hustému provozu i havárie) vašeho auta. Praha je totiž v tomto ohledu velmi riziková zóna a právě proto bývají i sazby za pojištění obyvatel Prahy vyšší než jinde v ČR.

nezkušený řidič/ka – pokud jste čerství držitelé řidičského průkazu, můžete zvládat nejistě některé situace, díky kterým si můžete vozidlo poškodit. Jako parkováním apod.

Kdy může být havarijní pojištění pravděpodobně nadbytečné?

asijská auta – oproti značkám často kradených vozů se asijská auta objevují na opačném konci spektra – tedy jako nejméně často odcizená vozidla

stará a méně hodnotná vozidla – máte starší, velmi levné auto? Pak může být sazba za pojištění k ceně vozu opravdu nepřiměřeně vysoká. Potom stojí za zvážení, zda si pojištění vůbec sjednat.

minimální využití vozidla – pokud autem jezdíte „jednou za uherský rok“, snižuje se tím i možnost havárie.

Závěrem zmíním, že uvedené případy jsou pouze pravděpodobné, nikoliv 100% dané. Prakticky je tedy možné, že i při minimální pravděpodobnosti, že se něco nemá přihodit, se to ve skutečnosti stane. Na tomto však stojí celý princip pojišťovnictví.

Jestli vás napadnou další pro a proti nebo když s něčím nebudete souhlasit, rádih si přečteme vaše příspěvky a názory.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *