Havarijní pojištění – proč někdy pojišťovna vyplatí méně, než čekáte?


hořící autoMožná už se vám někdy stalo, že jste měli nárok na pojistné plnění z havarijního pojištění, ale nedostali jste od pojišťovny tolik prostředků, které by stačily na opravu bouraného vozidla. Čím to mohlo být?


V první řadě záleží na tom, jakou máte spoluúčast. Naši klienti si v drtivé většině případů uzavírají spoluúčast u havarijního pojištění 5%. Může být ale i vyšší. Např. 20%. Máte-li takto vysokou spoluúčast, pak při totální škodě nebo odcizení vozidla v hodnotě 100.000 Kč pojišťovna uhradí 80.000 Kč.

Dále, co je důležité vědět a co je uvedeno v pojistných podmínkách – pojišťovna plní buď v nových cenách (především nová vozidla) anebo v tržních cenách (starší, ojetá vozidla).

Pokud nabouráte nové vozidlo a na opravu budou zapotřebí díly v hodnotě 30.000 Kč (např. nový nárazník), pojišťovna by vám měla danou částku vyplatit (samozřejmě sníženou o spolúčast). Avšak ve stejném případě se starším vozidlem byste díky tzv. amortizaci obdrželi např. jen 20.000 Kč. Je to hodnota, kterou má ten který díl/součástka po x letech používání.

Pojišťovny vám u starých vozidel nezaplatí výměnu poškozeného dílu v ceně, za kterou koupíte nový kus. Uhradí již opotřebovaný díl. V opačném případě by totiž došlo ke zhodnocení vozidla. Nikoliv k dorovnání hodnoty. Výjimku mohou tvořit zvláštní nabídky pojišťoven. Např. pojištění GAP od pojišťovny Allianz.

GAP – Allianz

Pojištění GAP (GAP – z anglického“ rozdíl“, „mezera“) umožňuje plnění v nových cenách i u starších vozidel, kdy rozdíl mezi novou a tržní cenou je uhrazen právě „GAPem“. Lépe než popis vystihne pojištění následující obrázek.

GAP Allianz

Obrázek použit z produktových materiálů pojišťovny Allianz.

Pavel Nýdecký

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *