Daňový odpočet: životní a penzijní připojištění


Existuje možnost snížení základu daně využitím životního pojištění a penzijního připojištění – ovšem pouze při splnění následujících podmínek:
životní pojištění

    musí být sjednáno životní pojištění, které obsahuje spořící složku. Tzn. pojistné se skládá z částky na krytí rizika + část peněz určených ke zhodnocení. Nejčastěji je to investiční, případně kapitálové životní pojištění. Pozor – nelze si snižovat základ daně rizikovým ani úrazovým pojištěním!

    – pojištění musí být sjednáno minimálně do 60 let věku pojistníka a současně musí trvat nejméně 60 měsíců (5 let). Pokud jsou tyto podmínky splněny, pojistník si léta snižuje daňový základ a předčasně pojištění zruší, má povinost zpětného dodanění.

    maximálně lze u fyzické osoby snížit daňový základ až o 12.000 Kč (nejedná se tedy o úsporu až 12.000 Kč ročně, ale o snížení daňového základu o 12.000 Kč. Někdy to bývá – ať už záměrně či nikoliv – zaměňováno)

penzijní připojištění

  • má takřka stejné podmínky jako životní pojištění, ale u penzijního připojištění lze odečítat z daňového základu (měsíční) částku převyšující 500 Kč. Tedy při měsíční platbě menší jak 500 Kč nelze daňový základ snížit. U měsíční platby 1.500 Kč jde základ snížit o 12.000 Kč. (Z pohledu daňové optimalizace můžeme teoreticky říci, že je vhodné zvolit měsíční platbu na penzijní připojištění maximálně 1.500 Kč.)

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *